Brzdová kvapalina pre vozidlo
Brzdová kvapalina pre
Brzdová kvapalina: užitočné informácie
Ako zistiť, kedy je správny čas na výmenu brzdovej kvapaliny
Ohľadom kontroly brzdovej kvapaliny sa poraďte s odborníkmi v servise, ktorí zmerajú bod varu a percentuálne zastúpenie vody v zložení kvapaliny pomocou špeciálneho testovacieho zariadenia.
Potrebu diagnostiky a určenia kvality brzdovej kvapaliny určíte pomocou týchto príznakov:
- Nedostatočný odpor brzdového pedála počas jeho stláčania;
- Znížená účinnosť bŕzd;
- Auto ťahá do jednej strany;
- Zmena farby kvapaliny.
Príčiny, prečo brzdová kvapalina predčasne stratila svoje pôvodné vlastnosti
Brzdová kvapalina pracuje v podmienkach vysokých teplôt. V momente brzdenia sa zahreje až na 200°C, ale objaviť sa môžu aj vyššie teploty, od 205°C do 265°C. Keďže je táto kvapalina hygroskopická, časom sa v jej zložení zvyšuje množstvo vody, čo spôsobí výrazné zníženie jej bodu varu. Vedie to k prívodu vzduchu a k celkovému zlyhaniu bŕzd. Nabratie objemu vody o 2-3% znižuje bod varu až o 30-50°C.
Predčasná strata pôvodných vlastností kvapaliny sa môže objaviť vplyvom nevhodného stavu brzdových hadičiek. Gumové hadičky majú pórovitú štruktúru. Ak je veľkosť pórov zväčšená, napríklad pod vplyvom priameho slnka alebo ak sa mikroskopické trhliny objavia vplyvom vniknutia reakčných látok, hadičky viac systému nezaručia správnu tesnosť.
Čím viac vody je v brzdovej kvapaline, tým viac sa zvyšuje aj riziko korózie jednotlivých komponentov. Produkty ich opotrebenia tvoria usadeniny na vnútorných povrchoch komponentov, čo nakoniec spôsobí zablokovanie piestov a valcov.
Často sa potreba predčasnej výmeny brzdovej kvapaliny vyskytne z dôvodu nedodržania špecifikácií pre dané auto. Spojené je to aj so štýlom jazdy. Najmä produkty s vyšším bodom varu sa používajú v športových autách, avšak prídavné látky v týchto zmesiach zvyšujú riziko vniknutia vzduchu. Tieto kvapaliny nie sú vhodné pre autá vybavené systémom ABS.
V niektorých prípadoch je nízka účinnosť brzdenia spôsobená kombinovaným použitím spotrebiteľných prvkov rozdielnych svojim zložením. Ich prísady môžu chemicky reagovať, čo nevedie len k zhoršeniu kvality a výkonu brzdovej kvapaliny, ale vedie to tiež k deštrukcii tesnenia systému a spojovacích prvkov.
Výmena brzdovej kvapaliny
Výmenu brzdovej kvapaliny u vozidiel vybavených integrálnym systémom ABS nechajte na profesionálov. V ostatných prípadoch môžete výmenu vykonať sami. Zároveň je veľmi dôležité nezameniť si poradie vypustenia mechanizmu, ktoré je špecifikované v technickej dokumentácii. Postupujte takto:
- Auto dajte na zdvihák, nad servisnú jamu alebo na rampu. Môžete použiť zdvihák na odľahčenie potrebných strán auta – jednu po druhej.
- Rozoberte kolesá.
- Odstráňte špinu z povrchov vypúšťacích ventilov valca kolesa.
- Odskrutkujte uzáver expanznej nádrže a naplňte ju na maximum.
- Zapojte priehľadnú hadičku do konektora ventilu a ponorte jej druhý koniec do nádoby čiastočne naplnenej brzdovou kvapalinou.
- Požiadajte pomocníka, aby zatlačil brzdový pedál niekoľkokrát a udržal ho v danej polohe so súčasným odskrutkovaním vypúšťacieho ventilu.
- Skontrolujte hladinu kvapaliny v nádrži. Množstvo kvapaliny by nemalo byť pod minimálnou značkou.
- Zopakujte proces niekoľkokrát, až kým nepôjde z hadičky čistá kvapalina bez bubliniek.
- Odpojte hadičku, utrite ventil dosucha a nainštalujte naň ochranný uzáver.
- Zopakujte tento proces v celom brzdovom mechanizme.