Nárazník pre vozidlo
Nárazník pre
Nárazník: užitočné informácie
Nárazníky má každé auto. Sú umiestnené vpredu aj vzadu, a ich účelom je znížiť silu nárazu pri havárii. V minulosti boli vyrobené z kovu. U moderných áut sa dnes vyrábajú z penového polyuretánu. Ich účel však zostal rovnaký. Nový materiál mení svoj tvar v smere absorbcie energie nárazu. Nárazník tlmí náraz a tým znižuje škody pri kolízii vozidiel. Ochraňuje nielen ľudí vo vozidle, ale tiež chodcov alebo cyklistov, ktorí sa stanú účastníkmi nehody.
Kovový nárazník by ich poranil, ale moderný polyuretánový pohlcuje náraz. Tento materiál má ešte jednu výhodu a to, že aj po havárii často ostane neporušený, alebo býva len poškrabaný. Po každej kolízii je nutné nárazníky skontrolovať. Ak je poškodený, jeho ochranná funkcia je oslabená. Aj takmer neviditeľné vonkajšie poškodenie môže ukrývať vážny problém vo vnútornej štruktúre nárazníka. Potom vás už nemôže ochrániť pri ďalšej kolízii.
Ak ale nie je vážne poškodený, je možné nárazník opraviť. V servise vám spravia škrabance a vypukliny a následne celý nárazník prelakujú. Každý majiteľ autá zvládne vymeniť nárazník aj sám. Je potrebné vymontovať predné svetlá. Ak zháňate náhradné diely pre vaše auto, ponúkame vám ich v našom on-line obchode. U nás nájdete olejové pumpy, brzdový valec, prenosové ložiská, elektrické obvody, poly-V remene, palivové nádrže a mnohé iné diely za rozumné ceny.
Ako zistiť poškodenie nárazníka
Obvykle je jednoduché zistiť poškodenie nárazníka pomocou vizuálnej kontroly. Profesionálna diagnostika súčiastky sa skôr vykonáva na určenie rozsahu poškodenia a v rámci špecifík opravných prác, než pre určenie samotného faktu, že nárazník je poškodený.
Potrebu diagnostiky nárazníka určíte pomocou týchto znakov:
- Jazda je spojená so zvláštnymi zvukmi;
- Nárazník počas jazdy silno vibruje;
- Medzera medzi súčiastkou a karosériou sa zväčšuje;
- Súčiastka stratila svoju integritu.
Príčiny poškodenia nárazníka
Najčastejším poškodením nárazníka je mechanické poškodenie, trhliny, škrabance, praskliny a zlomené časti. Vyskytujú sa hlavne kvôli nárazu do iných áut, prejazdom cez prekážky alebo napríklad počas parkovania, alebo počas nárazu kameňov alebo iných pevných objektov do auta počas jazdy na nekvalitnej ceste. Riziko poškodenia nárazníka sa zvyšuje v prípade, ak jazdíte agresívnym štýlom jazdy. Zimné obdobie je tiež rizikom pre stav nárazníkov, pretože tu existuje hrozba v podobe veľkej snehovej hmoty letiacej spod kolies vozidla idúceho pred vami.
Navyše, nárazník je výrazne vystavený agresívnym vplyvom prostredia. Zmeny teplôt, špina, vlhkosť, priame slnečné lúče a topiace sa reakčné látky môžu časom spôsobiť deštrukciu materiálu, z ktorého je komponent vyrobený. Ignorovanie malých škrabancov na farbe alebo prasklín je nebezpečné: takéto poškodenie výrazne zvyšuje riziko tvorby hrdze (platí pre kovové nárazníky). Plastové nárazníky sa môžu roztopiť vplyvom veľmi vysokej teploty, napríklad pri požiari. Zle utiahnuté alebo uvoľnené upevnenia zvyšujú riziko poškodenia súčiastky, takže je dôležité pravidelne preskúmať utiahnutie skrutiek a stav upevňovacích prvkov.
Oprava nárazníka
- Ak sú na povrchu farby auta malé škrabance alebo menšie poškodenia, môžete sa ich zbaviť pomocou leštiacich produktov. Ak je to potrebné, na povrch naneste aj glazúru rovnakej farby. Ak je nárazník výrazne poškriabaný, musí byť vyplnený, natretý základovou farbou a potom ho nechajte vysušiť.
- Pre elimináciu priehlbín na plastových komponentoch je potrebné zahriať povrch pomocou tepelnej pištole, a potom obnoviť pôvodný stav použitím špeciálnych nástrojov. Keď sa teplota nárazníka zníži na normálnu hodnotu, nárazník vyplňte a natrite. Pre elimináciu poškodení na kovových komponentoch sa používa kladivo a prebíjač na vyrovnanie.
- Ak bol nárazník vyrobený metódou formovania za studena, na odstránenie poškodenia sa použije špeciálne lepidlo, vo väčšine prípadov polyuretánové. Povrch je potrebné najskôr vyčistiť a odmastiť.
- Komponenty vyrobené technológiou horúceho formovania sa opravujú pomocou tepelného zvárania. Umožňuje to účinné odstránenie prasklín, poškodení alebo rezov.
- Poškodenie komponentu vyrobeného z polyesterovej živice je možné eliminovať laminátovou metódou. Na opravu poškodenia sa dovnútra uloží špeciálna zosilnená sieťovina s vrstvou lepidla a poškodené prvky sa nahradia novými. Po stvrdnutí je potrebné vyplniť povrch.
Výmena nárazníka
Ak nie je možné vykonať opravy, bude potrebné nárazník vymeniť. Niektorí majitelia áut vymieňajú nárazníky svojpomocne, aby ušetrili. Často ale takáto výmena zaberie mnoho času a nevedie k požadovaným výsledkom kvôli nedostatku skúseností, nástrojov alebo pochopenia špecifík upevnení. Preto je potrebné obrátiť sa na pomoc od profesionálov.