
Smerovky pre vozidlo
Smerove svetlo pre
Smerove svetlo: užitočné informácie
Smerovky majú na vozidle dve funkcie. Jednou z nich je dat ostatným účastníkom cestnej premávky najavo svoj zámer o zmene smeru jazdy. Vodič zatlačí na páčku smerovky pri volante a smerovka na príslušnej strane sa prerušovane rozsvecuje. Keď následne vyrovnáte volant po odbočení, smerovka sa automaticky vypne.
Druhou funkciu smeroviek je varovná funkcia, tzv. maják. V tomto prípade blikajú všetky štyri smerovky naraz, aby varovali ostatné vozidlá, napríklad keď odstavíte vaše auto na krajnici. Počet smeroviek závisí od druhu vozidla. Povinné sú štyri smerovky. Nákladné vozidlá majú navyše ešte postranné smerovky po oboch stranách. Smerovka môže zlyhať najčastejšie v dôsledku vypálenia žiarovky. Z bezpečnostných dôvodov je potrebné vymeniť žiarovku čo najskôr. Preto sa oplatí nosiť sebou v aute náhradné žiarovky. Celá smerovka sa mení iba v prípade nehody, keď sa rozbije aj jej kryt.
Dĺžka opravy závisí na type vozidla. Súčasťou smeroviek moderných áut je žiarovka a kryt, teda výmena sa dá urobiť aj doma podľa manuálu výrobcu vozidla. Ak máte nejaké skúsenosti a zručnosti, nezaberie vám to viac ako pár minút. Ak máte, samozrejme, potrebný náhradné diel. A ten si môžete kúpiť v našom on-line obchode, kde zoženiete tiež zadné svetlá, prerušovacie relé smerovky, ventilátor, brzdové čeľuste, brzdové hadice a iné diely potrebné pre vaše auto. U nás je pomer ceny a kvality na prvom mieste, a preto si môžete kúpiť ten najlepší tovar za rozumné ceny.
Poruchy smerových svetiel
- opotrebenie vedenia;
- poškodenie kontaktov v objímke lampy;
- spálené kontakty relé prerušovača;
- uzavreté vodiče v poistkách svetelného systému;
- spálené vlákna žiarovky;
- vodiče sú poškodené, ich výstupky sú zoxidované alebo spojenia drôtov sú uvoľnené;
- spálený blok poistiek v okruhu smerového ukazovateľa;
- diel je poškodený v dôsledku mechanického vplyvu.
Príznaky porúch smerových svetiel
- nedostatok svetelného signálu;
- vlákna žiaroviek sa často vypália;
- v štruktúre sa hromadí kondenzát;
- smerový ukazovateľ pri prevádzke charakteristicky nekliká;
- svetelný signál sa nedá vypnúť;
- žiarovky blikajú rýchlejšie/pomalšie;
- svetlo žiarovky je matné.
Príčiny porúch smerových svetiel
- zmeny napätia v elektrickom okruhu;
- znečistenie svetelných komponentov;
- vplyv vody na diel;
- zmeny teploty;
- napätie je nesprávne nastavené (jeho hodnota presahuje normu).
Diagnostika smerových svetiel
Pre kontrolu svetla, by ste ho mali vizuálne prezrieť, rovnako ako každý vonkajší diel vozidla. Ak je komponent mechanicky poškodený, musí sa nahradiť. Ak zloženie svetla nie je poškodené, mala by sa vykonať dôkladnejšia diagnostika. Svetlo často pracuje nesprávne v dôsledku vypálených žiaroviek. Existuje tiež možnosť, že relé prerušovača smerových svetiel je poškodené. Aby ste skontrolovali jeho stav, uzavrite kontakty relé s pomocou kovového predmetu, napríklad skrutkovača. Pre správne určenie poruchy odporúčame kontaktovať servis.
Výmena smerových svetiel
Vzhľadom na fakt, že cena tohto svietiaceho prvku je pomerne nízka, je výmena logickejšia ako jeho oprava. Pre výmenu vykonajte nasledovné kroky:
- odpojte vodič z negatívneho terminálu batérie;
- otočte kryt smerového svetla naopak;
- vyberte ho z nárazníka;
- utesnite uzáver, odpojte konektor káblového zväzku z objímky žiarovky a odstráňte nahrádzaný diel;
- nainštalujte funkčný komponent, vykonaním predchádzajúcich krokov v opačnom poradí.