Snímač ABS pre vozidlo
Čidlo abs pre
Čidlo abs: užitočné informácie
Mnoho automobilov má ABS (antilock braking systém), ktorý bráni zablokovaniu kolies počas brzdenia. Vďaka tomuto systému aj pri prudkom brzdení na klzkej vozovke máte stále automobil pod kontrolou. ABS systém je užitočný hlavne na mokrej ceste. Problémy naopak môže spôsobiť ak brzdíte na mäkkom podklade, ako je blato, pretože vtedy ABS oslabuje účinok brzdenia. Preto existuje tiež možnosť ABS vypnúť. Tento systém má špeciálny senzor, ktorý zaznamenáva rotáciu kolies. Tieto údaje následne vyhodnocuje, aby bol schopný v pravej chvíli zareagovať.
ABS senzor je umiestnený na kolese a pracuje s vysokou presnosťou. V starších autách sú tzv. pasívne senzory. Moderné autá sú vybavené aktívnymi senzormi. Vo väčšine áut je na náboji kolesa jednoduché ozubené koliesko. Senzor je umiestnený na jednej z jeho strán. ABS senzor je obyčajne namontovaný na zadnej náprave. Pri nakupovaní náhradných súčiastok si dávajte pozor na to, aby vyhovovali vášmu modelu auta. Väčšina výrobcov ABS vo svojich autách už viackrát vylepšovala. Pre majiteľa vozidla je dosť ťažké zistiť, či ABS senzor nefunguje alebo nefunguje správne.
Dôvodom poruchy ABS totiž môže byť aj porucha iného komponentu auta. Pracovníci servisu to ale určia rýchlo a rozhodnú, či je potrebné vymeniť senzor ABS za nový. Potom už nie je zložité ho nainštalovať na jeho ozubené koliesko. V našom on-line obchode nájdete auto-diely najvyššej kvality, ako štartér, brzdové disky, elektrické spúšťače okien, blatníky, ložiská aj tlmiče. Je veľmi jednoduché objednať si tovar na internete a je to aj ten najlacnejší variant. A preto aj vy navštívte ešte dnes náš on-line obchod.
Poruchy snímačov ABS (ESP)
- nesprávna činnosť snímačov;
- kontakty sú uzavreté alebo zoxidované;
- snímače sú poškodené v dôsledku mechanického vplyvu;
- poškodené vedenie.
Príznaky porúch snímačov ABS (ESP)
- pri prudkom štarte dostáva auto šmyky alebo sa šmýka pri núdzovom brzdení;
- na prístrojovej doske svietia kontrolky ABS a ESP;
- zvýšená spotreba paliva;
- motor stratil výkon;
- predĺžená brzdná dráha na klzkých cestách.
Príčiny porúch snímačov ABS (ESP)
- komponenty sú nesprávne napojené;
- poškodenie mikroobvodu snímačov;
- chybné poistky;
- auto pravidelne ostro štartuje;
- zlyhanie brzdového systému;
- auto núdzovo brzdilo pri vysokej rýchlosti.
Diagnostika
Pre kontrolu správnej činnosti snímačov ABS (ESP) je potrebný osciloskop a multimeter. Odpor medzi kontaktmi snímačov musí byť v rozmedzí 1 – 1,5 kOhm. Ak údaje presiahnu prípustné hodnoty, musíte skontrolovať poistky a vedenie. Pre diagnostiku je tiež potrebný softvér, pretože elektronické poruchy môžu spôsobiť mechanické poškodenia.
Pre kontrolu môžete vymeniť snímače za 100% funkčné. Ak testovacie snímače fungujú chybne, mali by ste skontrolovať systémy spojené so snímačmi. Ak sa používajú neoriginálne komponenty, môže nedostatočné spojenie kontaktov spôsobiť poruchy.
Pri výstupnom teste skontrolujte funkčnosť brzdových mechanizmov. Pre definovanie správneho fungovania systémov TCS (protišmykový systém) a ABS (protiblokovací brzdový systém) budete potrebovať špeciálnu plošinu.
Oprava a výmena snímačov ABS (ESP)
Pred opravou by ste mali nájsť zdroj poškodenia. Nutné je kompletné preskúmanie. V prípade poškodenia mikroobvodov komponentov, musia byť obnovené. Takéto služby sú zriedkakedy ponúkané, dokonca aj vo veľkých servisoch.
Ak vozidlo náhle zastavilo pri rýchlosti vyššej ako 100 km/h, nastavenia snímačov sa môžu v dôsledku veľkého preťaženia vymazať. V takýchto prípadoch je potrebné diely nastaviť a skontrolovať. Odporúča sa nahrádzať poškodené diely výhradne v servisoch.