
Ťažné Zariadenia pre vozidlo
Żażné zariadenie pre
Żażné zariadenie: užitočné informácie
Ako zistiť zlyhanie ťažnej tyče
Poškodenie na ťažnej tyči uvidíte aj voľným okom. Ak uvidíte preliačiny alebo iné mechanické poškodenie, miesta pod vplyvom korózie, je to upozorňujúci znak. Skontrolujte aj stav upevnení ťažnej tyče a pevnosť ich utiahnutia. Na zistenie vnútorného poškodenia sa napríklad zamerajte na voľnosť pohybu mechanizmu zámku. Tento proces ale radšej zverte do rúk mechanikov v servise.
Potrebu diagnostiky ťažnej tyče určíte pomocou abnormálneho zvuku pochádzajúceho z ťažnej tyče počas jazdy.
Príčiny zlyhania ťažnej tyče
Časté používanie auta v podmienkach vysokej vlhkosti spôsobuje tvorbu korózie na súčiastke. Častá jazda s vozíkom na nekvalitnej ceste vedie k tvorbe prachových usadenín na ťažnej guli. Veľká záťaž na súčiastku a pravidelné preťažovanie nad maximálnu nosnosť vedie k zlomeniu súčiastky alebo k mechanickému poškodeniu.
Chyby v rámci inštalácie alebo nekompatibilita s daným modelom auta môže viesť k predčasnému opotrebeniu alebo zlyhaniu upevnení ťažnej tyče. Kvalita súčiastky priamo vplýva na dĺžku životnosti. Ak je kvalita veľmi nízka, pracovný povrch ťažnej tyče sa rýchlo odrie, čo spôsobí komplikácie s jej používaním.
Výmena ťažnej tyče
Používanie poškodeného ťažného háku môže viesť nielen k strate nákladu, ale zvyšuje sa aj riziko dopravnej nehody. Preto je potrebné súčiastky vymeniť hneď po zistení poškodenia. Stačí k tomu vykonať tieto kroky:
- Rozoberte bočné svorky a nosníky z obdĺžnika rámu karosérie auta a odstráňte poškodenú ťažnú tyč.
- Natrite montážne otvory prípravkom proti korózii.
- Nainštalujte novú súčiastku do svojho miesta uloženia.
- Ak je to potrebné, nainštalujte elektrické vedenie.
- Natrite ťažnú guľu špeciálnym mazadlom a dajte na ňu ochranný kryt.