Żtartovacia batéria pre vozidlo
Żtartovacia batéria pre
Żtartovacia batéria: užitočné informácie
Ako zistiť zlyhanie batérie
Diagnostiku batérie začnite jej vizuálnou kontrolou. Za týmto účelom si sprístupnite jej vnútornú časť, kde sú uložené pliešky. Stačí k tomu odstrániť iba špeciálny uzáver na vrchnom kryte. Začnite s ohodnotením farby elektrolytickej kvapaliny. Musí byť čistá. Ak je tmavá alebo sfarbená dočervena, indikuje to, že pliešky batérie sú opotrebované. Takéto zariadenie budete musieť vymeniť. Následne skontrolujte množstvo elektrolytickej kvapaliny v zariadení: všetky pliešky batérie musia byť kompletne zaliate kvapalinou. Ak je hladina kvapaliny nedostatočná, je potrebné ju doplniť.
Následne skontrolujte úroveň nabitia batérie. Môžete to urobiť voltmetrom alebo multimetrom. Nominálna hodnota je 12.5-13V. Vrchný limit indikuje, že batéria je plne nabitá a spodný limit ukazuje polovičné nabitie batérie. Napätie pri zaťaženej batérii by malo byť asi 13.5 až 14V. Ak je nižšie, indikuje to poškodenie alternátora.
Potrebu diagnostiky batérie auta určíte pomocou týchto príznakov:
- Problémy s naštartovaním motora;
- Rýchle vybitie batérie;
- Zvýšené vibrácie batérie počas prevádzky motora;
- Nestabilný chod štartéra a motora;
- Vysoká teplota v termináloch.
Ak budete dodržiavať pravidlá používania, životnosť batérie je obvykle asi 4 roky. Stav batérie sa odporúča kontrolovať pri každej údržbe auta.
Príčiny zlyhania batérie
Používanie auta s vybitou batériou alebo príliš dlhé skladovanie vedú k vytvoreniu sírovej usadeniny na plieškoch batérie. V tomto prípade sa na povrchu plieškov batérie vytvoria kryštály, ktoré nie sú rozpustné v elektrolytickej kvapaline. Spôsobuje to zmenšenie aktívnej oblasti plieškov a výsledkom je zmenšenie kapacity batérie. Zanedbanie pravidiel nabíjania zariadenia spôsobuje vypadnutie aktívnej masy z plieškov a v konečnom dôsledku sa môže objaviť aj skrat.
Kvôli vystaveniu extrémne nízkym teplotám sa často naruší integrita súčiastky. Poškodenia môžu byť viditeľné (opuchnutie, ohnutie krytu, výskyt prasklín) a skryté (výskyt malých prasklín, ktoré nie je vidieť, ale ovplyvňujú kvalitu elektrolytickej kvapaliny a funkčnosť batérie).
Nedodržanie odporúčaní ohľadom hladiny a hustoty elektrolytickej kvapaliny vedie k množstvu chýb a poškodení. Nízka hladina kvapaliny podporuje deštrukciu plieškov a vysoká hladina vedie k úniku cez ventilačné otvory batérie. Vedie aj k následnému poškodeniu iných súčiastok. Výskyt nečistôt v elektrolytickej kvapaline tiež skracuje životnosť komponentu.
Oprava a výmena batérie
Oprava batérie môže byť vykonaná aj svojpomocne, ak sa jedná o prípad doplnenia elektrolytickej kvapaliny, utiahnutia montážnych skrutiek, vyčistenia terminálov. V prípade vytvorenia sírnych usadenín, skratu alebo zmeny polarity je potrebné súčiastky vymeniť. Súčiastku jednoducho vymeníte aj sami. Pri tomto procese sa odporúča zapojiť elektrické vybavenie auta (palubný počítač, navigáciu, rádio) do inej batérie. Zabránite tým resetovaniu nastavení.
Výmena batérie sa vykonáva takto:
- Zo zapaľovania vyberte kľúč a otvorte kapotu.
- Uvoľnite maticu skrutky terminálu.
- Odpojte vodič z negatívneho terminálu batérie.
- Odstráňte ochranný kryt a odpojte vodič z pozitívneho terminálu.
- Ak sa na zaistenie batérie používa zádržná spona, odstráňte ju.
- Vyberte starú batériu.
- Nainštalujte novú batériu.
- Systém zostavte v opačnom poradí.