
Blatník auto zadný/predný + vľavo/vpravo
Blatník pre
Blatník: užitočné informácie
Blatníky definujú karosériu automobilu. Majú tiež dôležitú ochrannú funkciu. Chránia kolesá automobilu. Predovšetkým bráni tomu aby kolesa vášho automobilu neprišli do kontaktu s kolesami iných áut počas kolízie. Chránia tiež chodcov pred zásahom blatom z ulice, ktoré rotujúce kolesá prskajú na všetky stany. Vo väčšine prípadov sú blatníky vyrobené z oceli alebo hliníka. Zriedka sa vyskytujú aj blatníky plastové.
Blatníky sa poškodia hlavne pri havárii. Poškodenie môže byť aj dôsledkom vandalizmu. U starších modelov automobilov tiež hrdzavejú. Ak sú to iba nepodstatné škrabance, nie je ťažké ich opraviť. Pri vážnom poškodení je nutné kompletne vymeniť celý blatník. Blatník musí byť v dobrom stave aj počas prehliadky technickej spôsobilosti vozidla, kde sa poklepávaním zisťuje či nie sú hrdzavé. Nie je zložité vymeniť blatník. Samozrejme, ho musíte predtým nastriekať požadovanou farbou.
Vo väčšine prípadov nezaplatíte za blatník a jeho inštaláciu moc. Ak bol blatník zničený počas nehody zablokuje koleso, alebo obmedzuje jeho rotáciu. Ak automobil nebol inak poškodený, môžete iba zatlačiť plech nazad a zájsť do servisu alebo domov a ušetríte poplatok za odťahovú službu. V našom on-line obchode si zakúpite nové blatníky, a tiež si môžete objednať klaksóny, čapy nápravy, brzdové doštičky, sviečky, vzduchové filtre, spätné zrkadlá, tiahla a iné súčiastky. Máme k dispozícii širokú ponuku náhradných dielov. Ponúkame vám kvalitné náhradné diely za skvelé ceny.
Poškodenia nárazníka
- deformácia;
- zmena farby dielca;
- oxidačné a korózne procesy;
- odlupovanie náteru.
Príznaky poškodenia nárazníka
- poškodenie v dôsledku nehôd alebo umývania;
- dlhodobá solarizácia;
- náhle zmeny teploty;
- poškodenie povrchu nárazníka chemikáliami.
Diagnostika
Existuje celkom jednoduchý spôsob, ako určiť či je nárazník poškodený alebo deformovaný. Použite šablónu, ktorá sa skladá z rovných pruhov rovnakej veľkosti. Je lepšie vybrať šablónu so žltými a čiernymi pruhmi. Mali by ste ju položiť na nárazník a pozrieť sa na povrch dielu ako v zrkadle. Ak sú tam čo len nepatrné zárezy, pruhy sa ohnú.
Je nevyhnutné správne diagnostikovať okraje dielu. Ak sa na ňom nachádzajú oblasti s odlúpnutým náterom, je dôležité potrieť povrch antikoróznym materiálom alebo prelakovať diel. Nie je potrebné vykonávať diagnostiku pravidelne, silno sa však odporúča preskúmať vizuálne diel každých pár mesiacov.
Oprava výmena nárazníkov
Podľa znakov a oblasti poškodenia dielu je možné vykonať niekoľko opráv. Pomocou zdviháka a napínača sa dá jednoducho zbaviť malých zárezov. Pri jeho obnove tak diel nebudete musieť odstrániť.
Ak sú poškodenia závažnejšie, odporúča sa diel odstrániť. Lemovanie sa vykonáva s pomocou špecialistu. Veľké zárezy sa opravia najprv z krajov a následne zo strednej časti. Keď sú lemovacie práce ukončené, povrch nárazníka sa prefarbí a uzemní.
Počítačová diagnostika pomáha s výberom potrebného náteru. S náterom malých častí nárazníka bez viditeľnej zmeny sú isté problémy. Preto sa opravuje celý diel. Odporúča sa použiť náter a lak vysokej kvality, keďže zabránia blednutiu a zmene farby.
Ak sa na diele nachádzajú praskliny alebo hrdza, diel je potrebné vymeniť.