
Snímač hladiny paliva auto nafta a benzín
Snímač rezervy paliva pre
Snímač rezervy paliva: užitočné informácie
Senzor hladiny paliva meria úroveň paliva v nádrži. Presnú informáciu o naplnení nádrže posiela indikátoru paliva na prístrojovej doske. Potom vodič vie, koľko paliva mu v nádrži ostáva. V praxi je to nesmierne dôležitý údaje, pretože bez neho by to vodič mohol iba odhadovať podľa spotreby paliva alebo pravidelne merať objem paliva v nádrži, čo by bolo nepohodlné. V mnohých vozidlách sú nainštalované dva palivové senzory. Jeden na strane vodiča a druhý je umiestnený blízko miesta vodiča.
Ak palivové indikátory ukazujú zlé informácie, alebo rôzne údaje, zrejme sú pokazené. Ak sa chyba objaví, keď je nádrž čiastočne plná, hľadajte chybu v prvom senzore, v ostatných prípadoch vo druhom. Pred výmenou senzoru by malo byť minimum paliva v nádrži. V tomto prípade výmena nebude stáť moc. Nový senzor nie je drahý, ale stále zaplatíte za prácu mechanika. Niekedy môžete použiť aj starý senzor za nižšiu cenu. Vo väčšine áut je nevyhnutné na to ale použiť špeciálny kľúč.
Ak ho vodič vlastní, stačí mu odstrániť pokazený senzor a nainštalovať nový. S pokazeným senzorom radšej moc dlho nejazdite, neodkladajte opravu. Môže dojsť k úplnému spotrebovaniu paliva a auto vám zostane stáť kdesi na ceste. Ak vám chýba chladič, kábel zapaľovania, ABS senzor, riadiaca jednotka, valcový prevod, cievka zapaľovania, centrálne zamykanie alebo iiná súčiastka pre vaše auto, náš on-line obchod je tu pre vás, nájdete tu široký výber náhradných dielov za skvelé ceny.
Ako zistiť zlyhanie snímača hladiny paliva
Najskôr skontrolujte samotný komponent. V mnohých prípadoch je poškodenie pohyblivých kontaktov spôsobené oxidáciou pod vplyvom vody a špiny, ktorá sa na komponente časom vyskytne.
Takisto by sa mal pomocou ohm metra skontrolovať odpor v komponente. Hladina paliva v nádrži ovplyvní výsledky merania: preto by mala byť nádrž buď úplne prázdna alebo úplne plná. Ak je nádrž prázdna, odpor snímača by mal byť medzi 230–330 ohmov. Ak je nádrž plná, odpor by mal byť 6 až 7 ohmov.
Ak indikátor nereaguje na zmenu hladiny paliva v nádrži, rozoberte palubnú dosku a skontrolujte vedenie.
Komponent diagnostikujte spolu s palivovým systémom raz za rok alebo po odjazdení 60,000-80,000 km.
Potrebu diagnostiky snímača hladiny paliva zistíte pomocou týchto znakov:
- indikátor ukazuje, že palivová nádrž je prázdna;
- počas jazdy sa ručička indikátora náhle zdvihne alebo spadne;
- pri plnej nádrži indikátor ukazuje nesprávnu hladinu paliva.
Dôvody zlyhania snímača hladiny paliva
Najčastejšou chybou komponentu je opotrebovaná posuvná časť a kontaktné dráhy potenciometra. Kvôli chýbajúcemu kontaktu sa informácie o hladine paliva neprenášajú na palubnú dosku. Pokles napätia v elektrickom systéme auta, strata integrity vodičov, vplyv vody na kontakty a ich zanesenie zabraňujú prenosu elektrického signálu a vedie to k nesprávnej operácii indikátora.
Niekedy je dôvodom zlyhania funkčnosti indikátora zablokovanie ručičky kvôli nahromadenej špine alebo nesprávne nastavenie ručičky indikátora. V takom prípade sa chyba jednoducho odstráni správnym nastavením indikátora. Komponent môže byť tiež zablokovaný kvôli vrubom, ktoré sa vyskytnú na povrchu plaváka.
Používanie paliva nízkej kvality a akumulácia špiny a vody v palivovej nádrži môže urýchliť tvorbu hrdze na kovových súčiastkach komponentu. Niekedy je zlyhanie snímača spôsobené opotrebovaným tesnením. Ak tvoria spolu jednu jednotku, snímač bude potrebné vymeniť.
Oprava a výmena snímača hladiny paliva
Ak sú kontakty zoxidované, stačí ich len vyčistiť. Keď odpojíte snímač, uistite sa, že nepoškodíte zväzok kontaktov. Ak sa vyskytne poškodenie, komponent je potrebné vymeniť.
Ak indikátor ukazuje nesprávne hodnoty, ručičku indikátora je možné nastaviť. Stačí iba posunúť pohyblivý kontakt plaváka do extrémnej polohy a nastaviť ručičku indikátora do príslušnej pozície.
Ak bol poškodený snímač kvôli mechanickému vplyvu alebo sa zmenil odpor, komponent je potrebné vymeniť. Po inštalácii nového komponentu je potrebné vykonať kalibráciu, aby sa zvýšila presnosť zobrazovaných údajov.