Žhaviče pre vozidlo
Žeraviace sviečky pre
Žeraviace sviečky: užitočné informácie
Ako identifikovať poškodenú sviečku žeravenia?
Sviečky žeravenia môžete diagnostikovať v servise alebo sami, a to pomocou rôznych metód. Pre prvý spôsob budete potrebovať multimeter. Nastavte zariadenie do módu merania odporu. Zapojte jednu sondu zariadenia k výstupu sviečky žeravenia a druhú ku karosérii auta. Ak chýba kontakt, komponent je poškodený.
Potrebu diagnostiky sviečky žeravenia určíte pomocou týchto príznakov:
- motor nenaštartuje alebo je štartovanie náročné;
- motor nepracuje správne;
- uvidíte biele výfukové plyny.
Dôvody zlyhania sviečky žeravenia
Jedným z dôvodov zlyhania je koniec životnosti vlákna, ktoré obvykle vydrží asi 50-60 tisíc km. Ak sa avšak problém objaví omnoho skôr, dôvodom môže byť zlyhanie palivového vybavenia. Zlyhanie komponentu môže byť spôsobené aj zlyhaním regulátora alebo alternátora a vysokým napätím.
Ak je vstrekovač zašpinený alebo opotrebovaný, silný prúd paliva je smerovaný na pracovný prvok ohrievača. Podporuje to stratu integrity krytu ohrievača a v konečnom dôsledku sa poškodí vlákno.
Ak je poškodené riadiace relé, sviečka žeravenia sa začne prehrievať. V tomto prípade sa zdeformuje kryt komponentu a roztopí sa na povrchu. Následne sa vypáli vlákno. Samotné relé sa môže vypáliť alebo sa môžu poškodiť alebo odrať vodiče vychádzajúce z relé.
Zlyhanie súčiastky môže byť spojené s nesprávnym použitím, výrobnou chybou alebo nízkou kvalitou komponentu. Nakoniec sa prvok môže poškodiť v prípade nesprávnej inštalácie kvôli nesprávnemu utiahnutiu.
Výmena sviečky žeravenia
Poškodený komponent je potrebné vymeniť. Túto úlohu nechajte na profesionálov v servise, pretože materiál komponentu je veľmi krehký a pri nesprávnej inštalácii sa ľahko poškodí.
Aby sviečky žeravenia pracovali správne, vykonajte ich pravidelnú kontrolu každých šesť mesiacov. Komponent je potrebné vymeniť každých 60,000 km.