Brzdový bubon pre vozidlo
Brzdový bubon pre
Brzdový bubon: užitočné informácie
Brzdový bubon je súčasťou iného typu bŕzd a hrá dôležitou úlohu pri brzdení. Brzdní efekt sa dosahuje premenou kinetickej energie na teplo, ktoré je absorbované práve brzdovým bubnom. Jedná sa o prostý mechanický proces. Ale vyžaduje to špeciálne nároky na materiál, z ktorého je taký bubon vyrobený, pretože je vystavovaný silnému mechanickému zaťaženiu. V bubne sú umiestnené trecie plochy, čo je rozdielne oproti kotúčovej brzde, kde sú trecie plochy zvonká.
Pri brzdení dochádza k nárastu teploty, preto materiál brzdového bubna musí byť veľmi odolný. Je to väčšinou zliatina kovov. Aj keď je odolná, po čase dôjde k opotrebovaniu. Takže zakaždým, keď meníte pneumatiky, pozrite sa aj na brzdový bubon, či javí známky opotrebovania. Môže byť napríklad zdeformovaný. Ak nájdete vady, alebo známky korózie na povrchu bubna, je potrebné ho celý prezrieť. Výrobca vždy špecifikuje maximálny vnútorný priemer brzdového bubna. Tieto hodnoty je potrebné brať do úvahy a odhadnúť správne stupeň opotrebovania. Okrem toho sa brzdový bubon môže poškodiť pri havárii. Opotrebovaný brzdový bubon alebo pokazený bubon je potrebné ihneď vymeniť, pretože riziko zlyhania bŕzd je príliš vysoké.
Výmena brzdového bubnu sa doporučuje robiť v servise. Brzdový systém je kľúčový pre vašu bezpečnosť a aj najmenšia chyba môže mať fatálne následky. Preto to nerobte sami, ale nechajte opravu radšej profesionálnym mechanikom. V našom on-line obchode nájdete tiež spätné zrkadlá, tlmiče výfuku, spoilery aj blatníky. Niektoré časti dokážete nainštalovať aj sami ak máte isté mechanické zručnosti. Náš internetový obchod vám garantuje tú najlepšiu kvalitu za rozumné ceny.
Poruchy brzdového bubna
- deformácia povrchu súčiastky;
- zväčšenie medzery medzi čeľusťami a bubnami;
- uťahovanie povrchu bubna;
- deformácia súčiastky;
- opotrebenie;
- zamastenie povrchu súčiastky;
- výskyt prasklín alebo zárezov.
Príznaky porúch brzdového bubna
- zhoršenie reakčných schopností vozidla;
- predĺženie brzdnej dráhy;
- vibrácie alebo zvláštne zvuky pri brzdení;
- šklbanie volantu alebo brzdového pedála;
- šmyky pri brzdení;
- nadmerné uvoľnenie dráhy brzdového pedála.
Príčiny porúch brzdového bubna
- neskorá výmena komponentov;
- športový jazdný štýl;
- poškodenie alebo opotrebenie pružiny bubna;
- použitie nekvalitných súčiastok;
- častá jazda na cestách s nekvalitným povrchom;
- inštalácia nevhodných alebo poškodených komponentov;
- vplyv tepla.
Diagnostika
Diagnostiku brzdového systému vykonajú odborníci v servise. Vykonáva sa na špeciálnej súprave, kde sa nastaví odpor každého kolesa pri brzdení. Pripomíname, že maximálny indikátor priemeru bubna by nemal presahovať 204,4 mm. Vyššia hodnota dokazuje, že komponent by sa mal vymeniť. Diagnostiku systému budete schopní vykonať samostatne. Zrýchlite auto na 70 kilometrov za hodinu a uistite sa, že povrch cesty je rovný a suchý. Následne prudko stlačte brzdový pedál. Ak sa auto začne šmýkať alebo ak cítite vibrácie pedála alebo kolesa, počujete zvláštne zvuky, potrebujete urgentne skontrolovať brzdový systém v servise. Skontrolujte systém týmto spôsobom každých 20000 najazdených kilometrov, a čistenie a prevenciu jednotky vykonajte každých 10000 najazdených kilometrov.
Oprava brzdového bubna
Pre odstránenie rezov na povrchu bubna, ktoré zvyšujú brzdnú dráhu a kvôli ktorým auto vibruje, obrúste brzdový bubon. Mali by ste tiež brať do úvahy fakt, že oprava brzdových bubnov je omnoho lacnejšia ako ich výmena. Pracovník servisu odstráni vrchnú vrstvu sústruhom a tak obnoví pôvodný stav dielu.
Výmena brzdového bubna
Ak nájdete poruchy brzdového bubna, ktoré nemôžete odstrániť samostatne, vymeňte komponent. Je rozumné vymeniť diel v servise, kde je tiež možné vykonať vysoko presnú kalibráciu brzdového systému.