Drżiak brzdového strmeňa pre vozidlo
Drżiak brzdového strmeňa pre
Drżiak brzdového strmeňa: užitočné informácie
Ako zistiť zlyhanie držiaka brzdového strmeňa
Diagnostika držiaka brzdového strmeňa sa vykonáva v dvoch fázach. Najskôr je potrebné určiť výkon bŕzd na všetkých kolesách. Budete k tomu musieť nechať auto rozbehnúť na rovnej asfaltovej ceste v rýchlosti 30 km/h a po úplnom stlačení spojky alebo zaradení na neutrál prudko zošliapnuť brzdový pedál. Ak auto neprejde do šmyku, strmene a držiak pracujú správne.
Potom môžete začať s kontrolou samotnej súčiastky. Pre väčšie pohodlie sa odporúča auto zdvihnúť pomocou zdviháka a odmontovať koleso. Na detekciu voľnosti pohybu vodiacich závlačiek vo svorke musíte podržať strmeň a pokúsiť sa ním pohýbať. Ak uvidíte voľnosť pohybu, zostavu musíte rozobrať a podrobne preskúmať. Ak sú otvory vodiacich závlačiek vo svorke opotrebované, súčiastku by ste mali vymeniť. Praskliny na povrchu držiaka alebo jeho deformácia tiež indikujú potrebu výmeny.
Potrebu diagnostiky držiaka brzdového strmeňa určíte pomocou týchto príznakov:
- Abnormálne zvuky počas brzdenia;
- Auto ťahá do jednej strany;
- Auto stratilo svoje dynamické vlastnosti;
- Strata účinnosti bŕzd;
- Zablokovanie kolies;
- Nerovnomerné opotrebenie brzdových platničiek.
Príčiny zlyhania držiaka brzdového strmeňa
Svorka strmeňa je vyrobená z odolných zliatin a má veľmi dlhú životnosť. Potreba výmeny sa vyskytuje len zriedka. Obvykle je spôsobená narušením otvorov vodiacich závlačiek alebo otvorov upevňovacích skrutiek a niekedy prasknutím súčiastky.
Príčinou zväčšovania medzery medzi svorkou a vodiacimi závlačkami je obvykle absencia alebo nedostatok mazadla vo vnútri súčiastky a tiež nesúlad súčiastky s technickými požiadavkami pre dané auto. Kvôli deštrukcii puzdra vodiacej závlačky sa do držiaka dostane vlhkosť a špina, čo spôsobí rýchle zničenie súčiastky a prípadne aj zablokovanie pohyblivých súčiastok.
Ohnutie je relatívne častým dôvodom zlyhania držiaka brzdového strmeňa. Často je dôsledkom vniknutia cudzích predmetov do držiaka počas jazdy. Ale často sa aj stáva, že toto poškodenie je dôsledkom nehody alebo nesprávnej inštalácie.
Častá jazda na nekvalitných cestách vedie k uvoľneniu upevnení pripájajúcich svorku k čapu nápravy. Ak ich neutiahnete včas, môže sa objaviť čiastočné prasknutie hneď po brzdení, a je to veľmi nebezpečné.
Pri dlhom používaní sa môžu opotrebovať montážne drážky, do ktorých sa vkladajú brzdové platničky. Môže sa objaviť riziko zošmyknutia alebo rachot.
Výmena držiaka brzdového strmeňa
Výmena držiaka brzdového strmeňa obvykle nie je náročná a jednoducho ju vykonáte aj sami. K tomu je potrebné vykonať tieto kroky:
- Uvoľnite skrutky a matice kolesa.
- Zdvihnite auto pomocou zdviháka a pod podvozok dajte zdvihák alebo stojan.
- Odstráňte koleso po úplnom odskrutkovaní upevnení.
- Odskrutkujte vodiace závlačky brzdového strmeňa a odpojte ich z držiaka. Zaviažte brzdový strmeň k pružine vzpery tlmiča alebo k nejakej časti zavesenia kolies pomocou drôtu, aby sa zabránilo poškodeniu brzdovej hadičky.
- Vytiahnite brzdové platničky mimo držiaka strmeňa.
- Odskrutkujte upevnenia spájajúce svorku a čap nápravy.
- Odstráňte svorku a nainštalujte na jej miesto novú.
- Nainštalujte nové vodiace závlačky, dovnútra dajte mazadlo odolné voči vysokým teplotám a vymeňte prachové puzdrá.
- Zostavte strmeň podľa týchto krokov v opačnom poradí.